Agresivnost kod pasa malih rasa: da li visina zaista pravi problem?
Ukoliko se bar jednom videli psa male rase kako pun samopouzdanja laje na većeg psa, sigurno se pomislili da on na taj način kompenzuje razliku u veličini. Mnogi ovo nazivaju “sindromom malog psa” i smatraju da je baš ovo uzrok takvog ponašanja. Koliko je ovo daleko od istine?
Koliko stručnjaka, toliko i mišljenja. Neki su, proučavajući ponašanje pasa malih rasa, došli do zaključka da mali psi nisu svesni svoje veličine. Naime, u “bliskom susretu”, veći pas ugavnom ne pridaje mnogo pažnje svom manjem “rivalu”. Kao rezultat toga uglavnom se javlja ignorisanje, pa zbog toga manji pas može pomisliti da je dominantniji i da je pobedio u tom duelu.
Ovo samo po sebi nije problem, ali je problem ako se takvo ponašanje nastavi. Pas može steći samopouzdanje i da mu pređe u naviku da napada veće pse, ali neće svaki veći pas biti dovoljno staložen i vaspitan da ignoriše ovo ponašanje.
Prema ovom mišljenju, sindrom malog psa može biti pojačan ukoliko postoje i drugi faktori koji podstiču agresivnost.
Mogući uzroci agresivnosti kod pasa malih rasa
Druga grupa stručnjaka smatra da problem agresivnosti nije rezervisan za male pse, i da je sve individualno. Dakle, nije problem u veličini. Šta onda može biti uzrok?
Postoji nekoliko opcija:
- Dominacija – Dominantna agresija javlja se kada pas pokušava da izazove vlasnika, koji je vođa čopora. U tom slučaju, pas može krenuti da reži ili čak pokušati da ujede vlasnika. Dublje uzroke treba potražiti u odnosu između vlasnika i samog psa.
- Teritorijalnost – Evo direktne posledice nedovoljne socijalizacije pasa u mladosti! Iako pas generalno treba da bude zaštitnički nastrojen, nikada ne bi trebalo da dođe do situacije kada će da napadne nekog ko se pojavi u vašem (njegovom) dvorištu. Postoje određene granice dokle može da se ide u čuvanju teritorije, a psa treba na vreme naviknuti na njih.
- (Ne)vaspitanje – Niste očekivali ovo da vidite, zar ne? Nevaspitanje, odnosno nedostatak treninga takođe može biti jedan od uzroka agresivnosti. Često vlasnici misle kako su psi manjih rasa bezopasni, pa smatraju da im dresura nije potrebna. Zapamtite da je ovo zabluda, svim psima je osnovna dresura neophodna.
- Bolest – Poznato je da psi mogu postati veoma defanzivni ukoliko osećaju bol. Zbog toga će postati razdražljivi i agresivni, čak i prema vlasniku, ukoliko on pokušava da dodirne bolno mesto. Ovo važi za sve pse, ne samo one male.
- Polni nagon – Iako se agresija izazvana polnim nagonom može javiti i kod mužjaka i kod ženki, ipak je češća kod “momaka”. Kod ženki se najčešće javlja “majčinska protektivna agresija” za vreme ovulacije ili trudnoće. Kod mužjaka ova agresivnost ima veze sa dominacijom i obično se javlja kada se dva ili više mužjaka nađu u blizini ženke u teranju, češća je kod nedovoljno treniranih pasa ili pasa koji su naviknuti na grublju igru.